Trātak

Psychosomatická hygiena zraku

 

Provedení:

    Umístíme předmět (= černá tečka v bílém poli, yantra čí nejčastěji plamen svíčky) ve vzdálenosti 1 metr do úrovně našich očí v sedu. Dále budu zmiňovat pro praxi poze plamen svíčky jako nejčastěji užívaný.

Plamen svíčky by neměl kmitat a mihotat se, téžbu neměl být příliš velký a jasný.

Zaujmeme pohodlnou sedací pozici s rovnou páteří a vzpřímenou hlavou, ve které jsme schopni setrvat alespoň 15 min.

Zavřeme oči, zklidníme se a prohloubíme dech.

Po zklidnění otevřeme oči a upřeme pohled na špici plamene. Bez mrkání pozorujeme špičku plamene do doby než nám začnou slzet oči. ( zase platí, nepřepínat se)

Jakmile začnou oči slzet, zavřeme je. Doba se zavřenýma očima by měla být přibližně stejně dlouhá jako doba pozorování plamene.

Sledujeme negativ plamene na sítnici. A pokoušíme se ho udržet v klidu. Popřípadě ho můžeme nasměřovat do prostoru mezi obočím.

Po vymizení negativy uvedený postup opakujeme několikrát alespoň po dobu 10 minut. Snažíme se prodlužovat dobu upřeného pohledu alespoň na 1 minutu.

Po cvičení překryjeme oči mističkami z dlaní (očí se nedotýkáme) a relaxujeme po dobu minuty či déle, po cvičení  je vhodné oči opláchnout studenou vodou.

 

Kdy trátak provádět: Můžeme ho provádět kdykoliv, ale nejvhodnější dobou je úsvit a soumrak. Výhodou je prázdný žaludek.

 

Účinky:

Pročištění očí, má pozitivní vliv na oční vady. Pomáhá uvolnit psychické napětí, úzkost a deprese. Cvičení prováděné před usnutím, může pomoci s nespavostí. Rozvíjí schopnost koncentrace.

 

Kontraindikace:

Mentální poruchy.

Epileptici, a lidé s šedým zákalem by měli využít místo plamene nehybný objekt = tečka, jantra