Vamana dhauti

    

    Někdy též označováno jako Kunjal kriya či Vyaghra kriya při provedení s plným žaludkem jídla. Je technikou očisty horní části trávicí soustavy pomocí zvracení.

 

Provedení:

    Ujistěme se, že máme čisté ruce. Připravíme si přibližně 1,5 litru vlažné vody. Můžeme mírně osolit a nemusíme. Vypijeme ji co možná nejvíce a maximálně do tří minut vyvoláme dávivý reflex v předklonové pozici po výdechu. Kdy jedna ruka stlačuje břicho a druhá dráždí kořen jazyka. Za zmínku stojí, že pokročilí jedinci toto dráždění již nepotřebují a umějí si vyvolat dávivý reflex volně či nechají vodu volně z žaludku vytéci (gaja kriya). Voda vyjde v pár kontrakcích žaludku z těla ven. Následně je vhodné provést krátkou relaxaci. Jíst můžeme nejdříve půl hodiny po provedení techniky, vyhneme se dráždivým potravinám které jsou příliš kyselé či ostré.

 

Kdy vamana dhauti provádět:

Vhodné provádět ráno na lačno, či při snědení něčeho špatného. S frekvencí jednou až čtyřikrát za měsíc pokud není vážného důvodu frekvenci upravit

 

Účinky:

Stimuluje veškeré vnitřní orgány. Odstraňuje překyselení a zápach z úst. Odstraňuje z těla hlen. Dovoluje uvolnit zadržované emoce.

 

Kontraindikace:

Vysoký krevní tlak, choroby srdce, žaludeční vředy a jiné akutní břišní problémy.